Wizyta adaptacyjna w przedszkolu

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


Dla wielu dzieci pierwszy dzień w przedszkolu jest dużym stresem, ale warto pamiętać o tym, że można go również złagodzić. Najlepiej sprawdzić, czy przedszkole oferuje możliwość skorzystania z zajęć adaptacyjnych, podczas których maluch może zaznajomić się z nową dla niego sytuacją.
Zajęcia adaptacyjne, które nazywane są również wizytami adaptacyjnymi lub też zajęciami zapoznawczymi, polegają przede wszystkim na uczestnictwie dziecka w zajęciach przedszkolnych razem z rodzicami, którzy w czasie adaptacji zwykle rozmawiają z wychowawczyniami lub załatwiają inne sprawy formalne z przedszkolem, ale również mogą przyglądać się swojej pociesze.
Jak wyglądają wizyty adaptacyjne?
Zwykle rozpoczynają się one od zapoznania się z otoczeniem – dzieci mogą wtedy pobawić się różnymi zabawkami. Organizowane są również zajęcia w grupach, malowanie, dzieci śpiewają piosenki i bawią się również na wiele innych sposobów wraz z nauczycielkami.
Zazwyczaj wizyta adaptacyjna trwa około 2-3 godzin i może być powtarzana, dlatego też dla dziecka jest to łagodne wprowadzenie w nowy dla niego świat. Maluch wtedy znacznie szybciej przyzwyczai się do przedszkola i przy tym również może znieść początkowy okres adaptacji znacznie lepiej.
Kiedy organizuje się wizyty adaptacyjne?
Wszystko zależne jest od placówki – niektóre z nich wyznaczają czas w trakcie wakacji, gdy dziecko ma przyjść do przedszkola po ich zakończeniu, czasami również mogą one odbywać się w trakcie roku szkolnego w umówionych godzinach.
Które przedszkola prowadzą wizyty adaptacyjne?
Generalnie można skorzystać w nich zarówno w przedszkolach publicznych, jak i tych prywatnych. Jeżeli szukasz dobrego przedszkola, możesz wpisać do wyszukiwarki słowa typu „przedszkole Warszawa Białołęka”, aby sprawdzić adresy i dowiedzieć się, gdzie wizyta tego rodzaju będzie możliwa – takie informacje często publikowane są na stronach przedszkoli prywatnych. W przypadku placówek publicznych lub tych prywatnych, które nie mają własnej strony, warto skontaktować się telefonicznie lub udać się do nich osobiście.
14


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy