Instalacje fotowoltaiczne dla domu – co warto o nich wiedzieć?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii stale rośnie – poszukujemy alternatywy zarówno ze względu na środowisko naturalne, jak i również koszty, ponieważ ceny energii stale rosną. Jednym z najpopularniejszych rodzajów alternatywnych źródeł energii wykorzystywanych w polskich domach jest energia promieniowania słonecznego, która stosowana może być nie tylko do ogrzewania, ale również produkcji energii elektrycznej.

 

Instalacje fotowoltaiczne bazują na zasadach fotowoltaiki, czyli nauki zajmującej się przetwarzaniem energii docierającej do Ziemi jako promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Jednym z przykładów jest tutaj kalkulator wyposażony w panel słoneczny, ale w przypadku budynków moc takich instalacji jest już znacznie większa. Panele słoneczne absorbują energię, następnie przetwarzają ją na prąd stały, a w inwerterze, czyli falowniku na prąd zmienny wykorzystywany do zasilania urządzeń.

 

Zalety i wady instalacji fotowoltaicznych

Naturalnie, najważniejszą zaletą tego rodzaju instalacji jest oszczędność kosztów związana z zakupem prądu elektrycznego. Jest on pozyskiwany z darmowej energii słonecznej, a utrzymanie instalacji wiąże się z niskimi kosztami. Co więcej, można również zarobić na sprzedaży prądu do sieci. Instalacje OZE, czyli odnawialnych źródeł energii przyczyniają się również do ochrony środowiska naturalnego, wyróżniają się długą żywotnością nawet do 25-30 lat, a także są samoobsługowe.

 

Są też i wady – główna z nich to wysoki koszt założenia tego rodzaju instalacji, niemniej jednak dzisiaj można korzystać także z wielu dofinansowań, dzięki którym dodatkowo zaoszczędzić.

 

Ile kosztuje założenie instalacji fotowoltaicznej?

Ceny zależne są od wielu czynników, między innymi od wielkości całej instalacji, wykorzystanych paneli i innych elementów, ich marki i jakości, dlatego też cena wynosi zwykle odo koło 15 do ponad 50 tysięcy złotych. Można jednak zapłacić za instalacje fotowoltaiczne znacznie mniej za sprawą dofinansowań – Warszawa i inne miasta w Polsce dopłacają użytkownikom tego rodzaju instalacji, dlatego też ich założenie wcale nie wiążę się z zaporowymi kosztami.

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy