Cięcie metalu wodą – technologia i jej najważniejsze zalety

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Nowoczesne technologie obróbki pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Cięcie wodą jest jednym z popularnych sposobów na obróbkę różnego rodzaju materiałów, miedzy innymi metali. Jak się odbywa i jakie są jego najważniejsze zalety?

 

Cięcie wodą, które określane jest również jako waterjet, to metoda obróbki z wykorzystaniem strumienia wody albo też mieszanki cieczy i materiału ściernego, który natryskiwany jest na nawierzchnie pod bardzo wysokim ciśnieniem aż do momentu przecięcia materiału. Proces ten wyróżnia się przede wszystkim uniwersalnością, ekonomią użytkowania, bardzo wysoką precyzją oraz bezodpadowością.

 

Najczęściej cięcie metalu wodą stosowane jest w sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie bardzo wysokiej dokładności oraz gładkości produktu, ponieważ krawędzie materiału po cięciu wodą są wykończone bez dużych strzępień. Na uwagę zasługuje też brak naprężenia w materiale ze względu na brak wysokiej temperatury i stref nagrzewania się.

 

Najważniejsze zalety cięcia wodą:

 

Technologię waterjet bardzo często stosuje się w cięciu takich metali jak: aluminium, stal szlachetna, narzędziowa, ocynkowana, tytan, miedź czy mosiądz.

 

W większości przypadków cięcie wodą jest również opłacalne, chociaż jest to technologia droższa od tradycyjnych. Najczęściej wykonanie pracy waterjet opłacalne jest przy materiałach o grubości od około 5-8 milimetrów zależnie od ich rodzaju.

 

Aktualnie świadczeniem usług obróbki metali metodą wodną zajmuje się wiele firm działających w Polsce. Z ofertami można zapoznać się online.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy