Bezprzewodowy system inteligentnego domu – tak czy nie?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Zainteresowanie systemami inteligentnego domu cały czas rośnie – to już nie technologia przyszłości, można korzystać z niej także dzisiaj, aby mieszkać wygodniej, oszczędniej i bezpieczniej.

 

W sprzedaży znajduje się szeroka gama systemów inteligentnego domu. Producenci prześcigają się w oferowaniu zaawansowanych rozwiązań nie tylko dla domu, ale również do innych obiektów – są one używane między innymi w centrach handlowych, biurach, zakładach przemysłowych.

 

Generalnie, systemy inteligentnego domu można podzielić na dwa rodzaje – bezprzewodowe oraz przewodowe. Różnią się one metodą montażu, ponieważ do systemu bezprzewodowego nie potrzeba prowadzenia okablowania – bazuje ona na sygnale radiowym, z kolei system przewodowy jest już bardziej czasochłonny w wykonaniu, ponieważ wymaga kładzenia dziesiątek, a nawet setek metrów okablowania. Jakie rozwiązanie będzie lepsze?

 

Gdy chcesz zdecydować się na montaż systemu jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu czy też w trakcie, ale jeszcze na wczesnym etapie realizacji, warto pomyśleć o systemie przewodowym, ponieważ będzie można wtedy od razu uwzględnić w planach poprowadzenie okablowania. Jeżeli natomiast system inteligentnego domu ma być zamontowany w już istniejącym budynku, warto pomyśleć o rozwiązaniu bezprzewodowym.

 

Trzeba jednak wskazać na minusy zarówno bezprzewodowego, jak i przewodowego systemu. W przypadku systemu bezprzewodowego bazującego na sygnale radiowym zasięg jest ograniczony – zwykle wynosi on około 30 metrów i trzeba pamiętać o tym, że sygnał radiowy nie przenika przez wszystkie materiały, na przykład zasięg ograniczony może być w okolicy elementów metalowych czy betonu z prętami zbrojeniowymi. Tego problemu nie ma z kolei z systemami przewodowymi, niemniej jednak ich rozbudowa nie jest tak łatwa, jak w przypadku tych bezprzewodowych.

 

Zatem każda z zaprezentowanych ofert ma swoje plusy i minusy, o których trzeba pamiętać przy wyborze systemu inteligentnego domu, aby mógł on spełnić wszystkie wymagania użytkowników.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy